فرش ایرانی بختیاری که هرگز پاره نمی شود

فرش ایرانی بختیاری همیشه آینه هنر و خلاقیت ایرانی بوده و هست و این پارچه گرانبها با اقتدار همیشه جای خود را بر دیوار و زیر پای خانواده ها حفظ کرده است.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت محصولاتی برای تهیه کالاهای مورد نیاز با توجه به جمعیت روزافزون جهان، فرش نیز به صورت صنعتی تولید و به بازار عرضه شد و این نوع تولید سرآغاز نام فرش ماشینی بود.

فرش ماشینی اصطلاحی است که بسته به نوع نخ مورد استفاده و نوع تکنیک بافت، انواع کفپوش را شامل می شود.

گاهی اوقات فرش های لوکس یا فرش های پرزدار را نیز می توان در زمره فرش های ماشینی قرار داد.

در این گفتار به بررسی تکنولوژی ماشین فرش می پردازیم که بر اساس بافت پارچه است.

به طور کلی در صنعت نساجی، چه در تولید منسوجات و چه در تولید فرش صنعتی، زنجیره تولید از چهار مرحله اصلی ریسندگی، رنگرزی، بافندگی و تکمیل تشکیل شده است.

فرش

کارخانه ای که محصول نهایی آن فرش یا پارچه ماشینی است می تواند تمام این مراحل را خودش مدیریت کند یا فقط قسمت بافت را انجام دهد.

مرحله اول ریسندگی نخ فرش:

در مرحله ریسندگی، نخ های مورد استفاده برای بافت فرش آماده می شود. نخ های مورد استفاده در ساخت فرش ماشینی از سه قسمت تشکیل شده است:

1) نخ خواب، معمولا از اکریلیک، پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته شده است

۲) تارهای پود که معمولاً از جوت است

3) نخ ها: معمولا از پنبه یا پلی استر ساخته می شوند

آنچه که نوع فرش را تعیین می کند، نوع نخ آن است.

تکنولوژی تولید نخ اکریلیک و آماده سازی مورد نیاز برای فرآوری آن با آماده سازی مورد نیاز برای استفاده از نخ پلی استر متفاوت است.

نخ اکریلیک با سیستم ریسندگی الیاف کوتاه تهیه می شود و سپس با رنگ های مناسب رنگ شده و حرارت داده می شود و سپس به قسمت بافندگی ارسال می شود.

اما نخ پلی استر با ریسندگی ساخته می شود و به دو صورت رنگ آمیزی یا رنگرزی استفاده می شود. شرکت های فرش ماشینی می توانند یا مرحله ریسندگی داشته باشند و یا نخ های آماده خریداری کنند.

پس از آماده شدن نخ، در مرحله پیش بافت، نخ های ماسوره بزرگ را بر روی ماسوره های کوچکتر پیچانده و بر اساس طرح قالی، روی قفسه دستگاه قالی بافی قرار می دهند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.